První jarní prohlídky včelstev, tkz. inspekční
14.4.2013 | Autor: Augustin Uváčik


V sobotu 14. dubna 2013 jsem jsem dělal na včelnici v Litobratřicích první jarní prohlídky, tkz. inspekční. Předmětem byla hlavně kontrola přítomnosti matky, množství zásob a celková kondice (síla) včelstva... Vše dopadlo na jedničku, mám radost...

Z této akce si můžete prohlédnout nově zveřejněné fotografie a videa


Nový článek Barevná variabilita medu
11.3.2013 | Autor: Augustin Uváčik


V časopise Včelařství č.2/2013 mi vyšel článek Barevná variabilita medu, který si můžete přečíst na stránce Včelí produkty > Med.


Spuštění nových www stránek VcelyOnline.cz
1.1.2012 | Autor: Augustin Uváčik


V neděli 1. ledna 2012 jsme spustili nové internetové stránky VcelyOnline.cz, které umožňují přístup k serveru s on-line přenosem včel. Stránky budou postupně doplňovány novými informace o tomto zajímavém projektu. Také se můžete zapojit do diskuze na nově založené stránce na Facebooku a sledovat naše videa na YouTube


Historie realizace projektu včely on-line

31.12.2011 | Autor: Augustin Uváčik

Jak že to bylo s tím nápadem?

Doba, kdy mě včely přivedly na nápad, že je lze sledovat pomocím on-line kamer spadá do zimního období roku 2006. Období předvánočních shonů a nálad, mě lákali včelky svým klidem, který zrovna asi prožívají v zimním chomáči včely. Svůj prvotní záměr byl tedy postaven na mé zvědavosti a mojí nepřítomnosti ve včelách při nepříznivých povětrnostních podmínkách. Chtěl jsem přes den, ale i v noci koukat co dělají včely a to  měl zajímalo nejvíc. Stále více jsem chtěl odhalovat chování tohoto tvora a učit se, až teprve v roce 2009 jsem o této možnosti hovořil se svými přáteli, kteří mě v tom podporovali a moje zvědavost se stávala i jejich zvědavostí.

V následujícím roce jsem se dostal k projektu Vurees /vzdělání pro udržitelný rozvoj environmentálních a ekonomických souvislostech/, kde jsem započal vykonávat funkci odborného garanta pro včely. Projekt je podporován za přispění EU. Právě zde jsem o on-line kamerách do včel otevřeně hovořil jako možnost výuky pro děti 1. a 2. stupně Základních škol v ČR. Přiblížit život včel pomocí nejmodernějších technologií. Dětem, z kterých se mají do budoucna stát flexibilní a šikovní podnikatelé a ne jen zaměstnanci, měla být včela medonosná ukazována pro její dobré vlastnosti, jako je píle, pracovitost, smysl přizpůsobit se změnám. Včely s výborným shromažďovacím pudem, strážením svého bohatství medu a příkladného  společenství, principy solidarity mezi svými členy, apod. Vlastnosti včel ještě nebyly ani zdaleka všechny popsány, stále více fascinují lidi, kteří o ně mají zájem. Jsou poučením napříč všemi generacemi a všemi obyvateli planety.

On-line kamery sice nikdy nenahradí ten krásný pocit s dotyků se včelařskými pomůckami, včelami samotnými. Vůněmi a pěkným pohledem, když se včelstvu daří. Být na čerstvém vzduchu a vnímat přírodu podle dávných zákonů. Přesto možnost nahlédnout na včelu medonosnou na kterém je naše lidstvo přímo závislé díky opylování je fantastické.

Spojení sil

Začátkem roku ve spolupráci s Včelí stráží při ČSV o. s., padlo již rozhodnutí, že výstavba kamerového systému již nelze odkládat a bude zprovozněna. Během měsíce únor 2011 došlo k nákupu potřebného HW, měsíce březen k testům a vyladění systému a ostré spuštění k 1. dubnu 2011. Musíme vzít fakt, že nastavený systém on-line kamer je složitý mechanizmus, který umožňuje připojení až 1000 uživatelů přes iCCTV do přes dnes nejrozšířenější internetovou síť. Teoreticky až 3900 připojení v jeden moment. Dnešní připojení uživatelé jsou z řad jak včelařů, včelaříků, včelařských kroužků, Základních a Mateřských škol v ČR, tak i laiků a prostě všech kdo mají zájem „bez žihadla“ vidět v úlu včely 24 hodin/ 365 dní v roce. Dnes může kamerový systém sledovat průběžně na našem území 4 000 škol, 50 tis. českých včelařů, chcete-li 600 tis. včelařů Evropské unie, internetové stránky, na kterých systém běží, jsou přeloženy do šesti světových jazyků.

Kamera č. 1

Nejatraktivnější kamera vůbec. Zabírá přímý život včel ve vnitřku  úlu. Přirozený pohled na plást ve včelstvu během roku. Často se na něm může ukázat včelí matka, která klade vajíčka, nebo včely ukládající a zpracovávající med a pyl. Včely spolupracují, komunikují, vychovávají plod, apod. Mnohdy jsou na něm vidět všechny kasty včely medonosné: nepočetnější dělnice - mladušky i starší včely dělnice, tkz. létavky, trubci a zmíněná včelí matka.

Kamera č. 2

Podmet včelstva, kde lze vidět přicházející včely z venčí nosící sladinu a některé na zadních nožičkách mají pylové rousky. Stavební pud velí si vystavět včelí plásty pro svůj plod a zásoby, tak jak je zvyklá v přírodě. V případě, že včely nepracují na stavbě, znamená to, že není žádný příjem sladiny.

Kamera č. 3

Pohled na aktivitu česna ( vstupu do včelího úlu) nám říká, co se děje před úlem a prakticky i v něm. Nejmarkantnější jsou včely strážnice, které chrání včelstvo před cizími vetřelci, jako jsou cizí včely, vosy, sršně, případně i jiní nezvaní „příživníci“.  Jde vidět nálada a sběrací pud včelstva jak sladiny, tak i nošení pylu na zadním páru nohou. V případě že včely v úlu potřebují vzduch, tak začnou právě na česně větrat pomocí křídel a vhánět jej dovnitř.

 Kamera č. 4

Celkový pohled na včely a jejich letový provoz. Jeho síla, značí jak je vydatná nabídka v doletu včel v přírodě. Navíc lze porovnat, které včelstvo umí nabídnuté situace co nejlépe využít. Včely létají až 5 km od svého obydlí. Někdy dokonce i více.